Kategorie
Branża IT

Business development – co może zaoferować firma IT? (4 z 4)

Czwarty główny obszar, to wszystkie aktywności pozwalające rozwijać się również finansowo. Aby tak się stało, firma nie tylko musi nadążać, ale nawet powinna wyprzedzać trendy, w taki sposób aby jej oferta była “w cenie” i konkurencyjna zarazem. Składają się na to różnego rodzaju mechaniki pozwalające wspólnie rozwijać firmę jako biznes, a przy okazji, zwiększać dochód uczestników firmowego ekosystemu, którzy się do tego przyczyniają. Wszelkie rozwiązania pozwalające na korzystanie z owoców wzrostu są bez wątpienia atrakcyjne i motywujące dla uczestników społeczności. Poniżej przedstawię kilka przykładów mechanik, które mają istotny wpływ na rozwój organizacji.

Oferta ewoluuje

Warto sprawdzić sobie za pomocą takich stron, jak np. archive.org, jak zmieniała się oferta wybranej firmy na przestrzeni ostatnich lat. Jedna osoba oczywiście będzie szukać większej stabilności, inna będzie bardziej skupiać się na dynamicznym rozwoju – osobiście polecam firmy, które nie boją się wchodzić w nowe obszary działalności. Nasza branża zmienia się bardzo dynamicznie i brak reakcji na trendy ze strony organizacji, jest bardzo niebezpieczny dla Twojej kariery. Innymi słowy, warto szukać firm, które rozszerzają swoją ofertę (lub zmieniają ją) na przestrzeni lat, aby nie zostać w tyle.

Technology Lifecycle management

Podobnie jak w przypadku ewolucji oferty, firma powinna regularnie dbać o ewidencjonowanie stanu technologii, w których świadczone są usługi. Pojęcie zarządzania cyklem technologii w organizacji jest o tyle istotne, że pozwala zrewidować i uprościć działania firmy, ale także wprowadzać regularnie nowe elementy, jeżeli wnoszą wartość dla klientów. Taki regularny, cykliczny remanent pozwala wzmacniać działania tam, gdzie zostały one zminimalizowane w celu zwiększenia skuteczności promocji danej technologii. Od strony programisty, jest to również sygnał, że on sam może wprowadzić coś do zakresu oferowanych usług i kształtować firmę “z czymś zarówno dla klienta, jak i dla siebie”.

Współpraca z uczelniami

Jeżeli firma nie współpracuje z lokalnymi uczelniami (i szkołami średnimi), to może być ku temu kilka powodów. Po pierwsze – stawia tylko na najbardziej doświadczonych programistów, po drugie, nie zależy jej na rozwijaniu kolejnych pokoleń, które mogą pozytywnie wpłynąć na lokalne otoczenie, po trzecie – inne firmy już mają monopol na współpracę z uczelniami. Niezależnie jaki jest ku temu powód, warto wybierać te firmy, które myślą nie tylko kategoriami tu i teraz, ale inwestują w kolejne generacje przyszłych wymiataczy w IT. Czy to współorganizując wydarzenia z uczelnią, angażując się w plany wykładów, czy też oferując staże studentom, ważne jest jeśli firma taką współpracę stara się podejmować.

Technical Rainmaker

Warto, kiedy firma oferuje możliwości rozwoju nie tylko w wąsko pojętych definicjach stanowisk pracy typu programista. Technical Rainmaker to jeden z przykładów roli w Selleo, którą nabywa się po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pozwala osobie technicznej, prowadzić bezpośrednią komunikację z potencjalnym prospektem czy klientem i reprezentować organizację w relacjach z nimi. Wymaga zestawu miękkich umiejętności, w tym umiejętności komunikacyjnych i negocjacyjnych i jest świetnym początkiem, dla kogoś, kto chce nauczyć się budowania i obsługi sieci klientów. Jest to pierwszy etap do prowadzenia zespołu i zarządzania swoim portfolio klientów. Jest to jeden z elementów ścieżki prowadzącej w stronę zarządzania oraz rozwoju biznesu.

Business Development Bucket

Firma powinna być otwarta na skuteczne działania prowadzące do rozwoju biznesu, w tym do identyfikowania i pozyskiwania nowych zleceń. Może w tym celu również wspierać oddolne inicjatywy i eksperymentować z różnymi mechanikami. Jak przykładowo może to wyglądać? Organizacja pomaga przeprowadzić szkolenie dla klienta. Jaki to ma sens? Otóż, jest to inwestycja w budowanie więzi z klientem, który później z wysokim prawdopodobieństwem rozważy organizację jako dostawcę usług. Dodatkowo, taki zadowolony klient chętnie poleci nas innym. Takie działania dążą do budowania relacji i profesjonalnego wizerunku organizacji na większą skalę. Korzyści wynikające z tego typu działań mogą dalece wykraczać poza klasyczne kanały sprzedażowe (między innymi dlatego, że mały odsetek firm idzie tą drogą).

——-

Podsumowanie

Mimo, że pisałem w kontekście firmy IT, chciałbym, aby docelowo, każda firma starała się stwarzać coraz lepsze miejsce do rozwoju i pracy dla ludzi, których skupia. Te wszystkie mechaniki sprowadzają się do jednego – kultury organizacyjnej. To ona definiuje, gdzie zostanie włożony wysiłek i jak to finalnie wpłynie na kształt całej społeczności. Tak jak wspominałem na początku, wyznacznikiem, który chyba najwięcej powie o tym, w którą stronę zmierza dana firma jest system wartości, jakimi się kieruje – w działaniu. Opisywany czy deklarowany przez firmy system wartości, nie mówi o tym jak jest on realizowany. O tym mówią właśnie mechaniki, które są jego realizacją w praktyce. Natomiast wskaźnikiem, który bezwzględnie odpowiada na pytanie – czy dana organizacja stworzona została dla ludzi jest niski odsetek osób, które opuszczają firmę – to dobry prognostyk, że mamy do czynienia z miejscem, z którym ludzie się identyfikują. Zdrowa firma, ochoczo dzieli się taką informacją, bo jest z tego dumna.

Życzę Ci drogi czytelniku, aby organizacja, którą wybierzesz (lub sam będziesz tworzył), kierowała się wartościami, które są Tobie bliskie. Suma summarum, zgadzamy się na coś, co wpływa na sporą część naszego życia. 

Zachęcam do dyskusji w komentarzach na temat stosowanych mechanik – szczególnie tych, które pozytywnie wpływają na odbiór organizacji.

Be Sociable, Share!