Kategorie
Główna

Chcesz zostać web developerem…

  • Czy nadaję się do branży IT?
  • Ile potrzebuję czasu, aby zacząć?
  • Gdzie zdobyć niezbędne kompetencje?
  • Nie wiem co wybrać, podpowiesz?

To najczęstsze pytania, które często słysze od osób, chcących dołączyć do branży IT. Postaram się po krótce odpowiedzieć z mojej perspektywy.

Czy nadaje się do branży IT?

Najprostszą odpowiedzią jaką mam dla każdego, kto chce dołączyć do IT z innej branży jest odpowiedź na pytanie – czy lubisz łamigłówki logiczne, czy jesteś cierpliwy, czy lubisz się uczyć oraz czy lubisz matematykę.

Jeżeli lubisz łamigłówki logiczne to też dobry wyznacznik, czy to zawód dla Ciebie – tutaj czeka Cię ich mnóstwo.

Cierpliwość jest niezbędna, albowiem spodziewaj się długiej drogi, częstego niezrozumienia problemu, zanim uda Ci się załapać o co dokładnie chodzi i wielu porażek.

Im będziesz dalej tym więcej będziesz się uczyć – nie jest to zawód, który da się raz dogłębnie poznać i wykonywać całe życie – jest to bardzo dynamiczna branża, która przekształca się każdego roku.

5 lat w IT, to epoka

To czy lubisz matematykę, dużo mówi o Twoim potencjale, albowiem o tyle o ile liczenie całek nie jest niezbędne w obecnych czasach, aby zostać „współczesnym” programistą, o tyle określony model myślenia przyczynowo-skutkowego jest już bardzo pomocny. Oczywiście są obszary, gdzie nie jest to niezbędne, ale na pewno pomocne (np. graficy, ux/ui designerzy).

Ile potrzebuję czasu, aby zacząć?

Standardowo – to zależy. Z moich obserwacji wynika, że realnie 3-12 miesięcy pozwoli osobie mocno zmotywowanej, która zawsze była zainteresowana IT na osiągnięcie fajnych rezultatów, zakładając ~160h miesięcznie (czyli realnie 500h do 2000h). Po takim czasie spodziewałbym się, w przypadku web developmentu, że taka osoba będzie już pisać proste aplikacje webowe (np. prosty sklep internetowy). Dużo zależy od konkretnej osoby, pomocy którą otrzyma z zewnątrz, zaangażowania oraz od backgroundu z poprzednich branż (osoby z branż technicznych zwykle dużo szybciej „łapią”).

Gdzie zdobyć niezbędne kompetencje?

Jeżeli odpowiedzi na poprzednie pytania Cię nie zniechęcają, to czas ruszyć z nauką. Osobiście polecam jak najszybciej poszukać mentora – może to być znajomy, kolega albo ktoś obcy – tak, w tej branży istnieją osoby, które chcą Ci pomóc dołączyć do branży. Można ich spotkać na różnego rodzaju regularnych meetupach (np. tutaj).

Wiele firm prowadzi także różnego rodzaju bootcampy. Zachęcałbym do poszukania tych darmowych w pierwszej kolejności, aby zminimalizować ryzyko takiej inwestycji do minimum (no bo może się nie podobać, a to nie są tanie rzeczy) – jedną z takich inicjatyw jest coderdojo.org.pl. Mentorzy, będący wolontariuszami w swoim wolnym czasie pomagają budować świadomość technologiczną w społeczeństwie zarówno osobom najmłodszym, jak i nierzadko osobom starszym, którzy chcą zmienić pracę. Fajnym rozwiązaniem są także hackathony, gdzie można poznać w formie zabawy nie tylko nowe osoby, ale także zainspirować się w kwestii swojego projektu oraz poznać klimat panujący branży. Regularne uczęszczanie na takie eventy, często pozwala zauważyć Ciebie osobom, które poszukują nowych telentów do branży i być może zdobyć pracę.

Internet oczywiście jest pełny świetnych materiałów zarówno na serwisach do szkolenia: udemy, jak i specjalnych portalach gdzie można rozwiązywać zadania i porównywać je z innymi osobami np. codewars.com, a nawet YouTube.

Nie wiem co wybrać, podpowiesz?

Tej decyzji nie podejmie za Ciebie nikt. Na pewno warto kierować siły na zamiary, a także poczytać o różnych technologiach, aby mieć jakieś rozeznanie. Często sam rynek pracy pomaga zdecydować. Takie serwisy jak justjoin.it, agregują oferty pracy – a te najpopularniejsze technologie, statystycznie zwiększają szanse na udane dołączenie do branży (największy deficyt wpływa na obniżenie progu wejścia). Poczytaj o różnych technologiach i pobaw się w minimalnym stopniu kilkoma z nich. Natomiast tak jak wspominałem w poprzednim pytaniu – kluczowym dla Twojego sukcesu, a na pewno skracającym mocno droge jest odpowiedni mentor.

Pamiętaj również, że Twój wybór nie musi być ostateczny – jak wspominałem, jest to branża, która bardzo dynamicznie się zmienia i szansa, że będziesz pracował przy dokładnie tych samych narzędziach np. za 5-10 lat jest niewielka.

Jeżeli wiesz do jakiej firmy chciałbyś dołączyć (np. ze względu na kulture organizacyjną, technologie, znajomych), to być może jej wymagania są również dostępne w internecie. Wykonaj research.

Warto szukać firm, która mają przygotowaną ścieżke rozwoju kandydata, mówią o tym otwarcie i dbają, abyś rozwijał się razem z nimi. W ten sposób unikniesz ryzyka stagnacji.

Na swoim przykładzie mogę dodać, jeżeli chcesz zostać frontend developerem w Selleo, wymagania ogólne (JavaScript, CSS, Browser APIs, nie licząc frameworków, które będą opublikowane wkrótce, oraz ścieżek backendowych oraz devops), dostępne są publicznie wraz z materiałami na GitHub.


Jeżeli masz jakieś pytania wokoło tego tematu – śmiało rozpocznij konwersację w komentarzach!

Be Sociable, Share!