Kategorie
ciekawostki php poradniki

Jak posprzątać bałagan HTML za pomocą PHP?

Każdy programista webowy, stanął lub stanie przed zadaniem zablokowania możliwości wprowadzania kodu HTML do jego aplikacji przez użytkownika, który nie jest do tego uprawniony. Czasami jednak zdarza się tak, że chcemy dać możliwość użytkownikowi na wprowadzania formatowania, a nie, żeby było jak najprostsze wykorzystujemy do tego HTML.

Do tego zadania, świetnie nadaje się biblioteka do której korzystania chciałbym zachęcić. HTMLPurifier bo o niej mowa, potrafi nie tylko wyciąć zbędne tagi (co również można wykonać za pomocą wbudowanej w PHP funkcji strip_tags), ale również wyciąć zbędne atrybuty CSS (znajdujące się w atrybucie style znacznika), czy też konkretne atrybuty wewnątrz tagu.
HTMLPurifier znajduje również znaczniki bez treści, zamienia adresy ftp, http, https itd. na linki, a nawet linki do serwisu YouTube kod embeddujący player Google’a. Stara się również poprawić niepoprawny kod np. poprzez samodzielne domykanie, niezamkniętych znaczników itp.
Posiada również rozbudowany mechanizm cache’owania.

Gdzie szukać?

Polecam odwiedzić stronę projektu, a w szczególności dział demo, który przedstawia namiastkę możliwości tej biblioteki. Bardzo dobrze skonstruowana dokumentacja, opisuje wszystkie funkcjonalności dostępne w tej bibliotece.

Be Sociable, Share!