Kategorie
optymalizacja

Optymalizacja strony z wykorzystaniem narzędzi od Google

Nie jest już chyba tajemnicą, że w rynku wyszukiwarek to właśnie Google, wiedzie prymat pierwszeństwa. Wyszukiwarki mają decydujący wpływ na oglądalność naszej strony, szczególnie w początkowej fazie jej rozwoju, gdy budujemy zaufanie wśród użytkowników, zachęcając ich do powrotów w nasze skromne progi.

Firma z Mountain View, nie pozostawia użytkowników samych sobie i to właśnie dzięki takim zabiegom, znalazła sobie wielu lojalnych entuzjastów. Jak może nam pomóc?

Dodaj stronę

Pierwsze miejsce gdzie powinien zjawić się webmaster, to strona pozwalająca dodawać nasze strony do wyszukiwarki google. Proces ten przebiega bardzo szybko i jest naprawdę nieskomplikowany, należy jednak czekać, aż mechanizmy Google same przeanalizują naszą stronę pod kątem treści, zanim finalnie zostanie dodana do spisu.

Centrum dla webmasterów

To bardzo ważne miejsce dla każdego webmastera, który pragnie lepiej wypozycjonować i monitorować swoja stronę w spisie Google. Tutaj możemy sprawdzić czy nasza strona jest już w spisie, sprawdzić dla jakich słów najczęściej wyszukiwano naszą stronę, czy też uczestniczyć w dyskusji w usłudze Google Groups. Warty zauważenia jest również blog tworzony przez programistów z Google oraz centrum pomocy. Oba służą do lepszego poinformowania webmasterów, jak najlepiej przygotować swoją stronę dla Google.

Bardzo pomocny jest fakt, iż wszystkie usługi w Google są naprawdę mocno zintegrowane, a same narzędzia bardzo spójnie się uzupełniają. Aspekt bezpieczeństwa naszych danych, przecież wszystkie informacje na nasz temat są jednym miejscu, to fakt, ale tak naprawdę wszędzie zostawiamy ślady swojej aktywności, więc pytanie brzmi – czy jest sens wpadać w schizofrenię z tego powodu?

Google Code

Kolejne miejsce, o którym wypada chociaż wiedzieć, jest Google Code. Tutaj właśnie, twórcy wyszukiwarki prezentują swoje osiągnięcia, nie tylko na arenie wyszukiwania informacji. Znajdziemy tam masę naprawdę przydatnych narzędzi, pomocnych przy tworzeniu stron internetowych i nie tylko. Świetne API, szybko pozwoli nam nauczyć się obsługi podstawowych funkcjonalności. Znajdziemy tutaj wiele projektów Open Source, tworzonych nie tylko przez pracowników, ale także uwzględniających indywidualne potrzeby użytkowników, a często i rozwiązania ich samych.

Google Code Search

Ta pozycja jest bardzo dla nas interesująca. Pozwala bowiem przeszukiwać internet w poszukiwaniu kodu. Nie muszę tłumaczyć jak przydatna, może być ta funkcjonalność, gdy np. chcemy poznać przykładowe zastosowanie jakiejś klasy czy funkcji. Genialna sprawa.

Google Analytics

Jeden z najnowszych produktów firmy. Rozbudowane statystyki naszej strony. Posiadają obecnie pewne opóźnienie, jeśli chodzi o aktualność statystyk i tak na przykład, dane z dzisiaj zobaczymy dopiero jutro, ale statystyki są po to, aby porównywać popularność serwisu długofalowo, a nie tylko w danym momencie.

Nie będę się zbytnio rozpisywał co oferują, bo tego jest zbyt dużo, zwrócę uwagę tylko na dwie istotne funkcje oferowane przez ten system. Pierwszą z nich jest integracja z Google AdWords, drugą interesującą funkcją jest maska strony. Chodzi o to, iż skrypt pobiera informacje, w które obszary na stronie, użytkownicy klikają najchętniej. Prezentacja tych statystyk, jest maksymalnie intuicyjna – widzimy naszą stronę, a nad każdym linkiem znajduję się box z informacją, jak często w niego klikano i jaki procent wszystkich kliknięć stanowi, ta wartość. Naprawdę gorąco polecam.

Google AdSense i Google AdWords

… czyli kampanie reklamowe w Google. AdSense, pozwala bezpłatnie wyświetlać nasze reklamy w boxach reklamowych Google, które pewnie nieraz mieliście okazje zobaczyć. AdWords jest płatny, ale w zamian za to, nasza strona jest promowana bardziej intensywnie. W kampanii reklamowej możemy zdecydować dla jakich słów kluczowych wyświetlana będzie nasza strona, np. podczas wyszukiwania naszej strony w Google. Takie linki pojawiają się jako pierwsze, nad wynikami podstawowymi lub w bocznym boxie, po prawej stronie wyników.

Jak już wyżej wspominałem, AdWords możemy monitorować w Google Analytics.

Google Chrome

Kolejna świeżynka, tym razem pełnoprawna zewnętrzna aplikacja, przeglądarka www. Dlaczego webmasterzy powinni cieszyć się z jej premiery? Przeglądarka jest oparta o WebKit, Open Source’owy engine do renderowania stron internetowych. Jest to o tyle istotna informacja, iż wspiera on wszystkie nowinki związane z HTML 5 oraz CSS 3.0. Korzysta z niego m.in. Safari. Jest również w pełni zgodny z wszystkim co wydaje W3C, co ułatwia nam znacznie życie. A wracając do samego pytania odnośnie premiery, to jest w nim pewna nieścisłość, albowiem Chrome, jest jeszcze w fazie beta, ale sam WebKit oczywiście nie, więc nie ma istotnych problemów z wyświetlaniem stron.

Sama przeglądarka zasługuję również na uwagę, jeszcze z dwóch powodów. Po pierwsze, jest obecnie najszybsza na rynku przeglądarek. Po drugie, Każda przeglądarka, która chociaż trochę ugryzie kawałek ciasta należącego do Internet Explorer, ułatwi życie nam – webmasterom.

Tym właśnie optymistycznym akcentem, chciałbym zakończyć ten wpis.

Be Sociable, Share!