Kategorie
Branża IT

Team building – co może zaoferować firma IT? (3 z 4)

Kolejny duży obszar, który tak naprawdę jest częścią związaną z umiejętnościami miękkimi, ale ukierunkowanymi stricte pod budowanie zespołów (a nie tylko nas samych). Współczesne firmy nie funkcjonują bez zespołów, dlatego warto pochylić się nad umiejętnościami z tego obszaru. Oczywiście są outsiderzy w branży, ale nawet oni zwykle funkcjonują jako zmienna część jakiegoś zespołu. Budowanie relacji wewnątrz grupy ludzi wpływa bezpośrednio zarówno na lepsze samopoczucie, jak również na wydajność.

Komunikacja

Każda firma posiada komunikator w oparciu o który budowana jest jej społeczność (np. Slack, Discord, Teams, Hipchat etc.). Pokoje tematyczne umożliwiają szybki dostęp do osób, mogących nam pomóc z problemem, który właśnie próbujemy rozwiązać. Nie powinieneś zbyt długo blokować się na jakimś problemie, tylko po prostu spytać innych i użyć komunikacyjnych narzędzi do swoistej burzy mózgów. Każdy będzie chciał się wykazać i pomóc – bo dla programistów nie ma nic fajniejszego niż rozwiązywanie zagadek czy problemów. Oczywiście to także miejsce wielu offtopów i budowania relacji. Na koniec dnia, to tylko narzędzie – warto o tym pamiętać. Nic nie jest lepsze niż kontakt bezpośredni, twarzą w twarz, gdzie dużo łatwiej przekazać nam nasze intencje/emocje podczas rozmowy i zobaczyć reakcję drugiej strony.

Integracja

Nie samą pracą człowiek żyje dlatego tak ważne, aby w firmie, w której pracujecie regularne wyjście zespołowe było normą. Wspólne spędzenie czasu razem, gdy nie skupiamy się stricte na pracy, to świetna inwestycja w budowanie relacji. Paradoksalnie – taka inwestycja w budowanie relacji, bardzo pozytywnie wpływa na efektywność pracy. Ludzie budują swoją subkulturę, często później rozumieją się bez słów. Ma to ogromny wpływ na atmosferę. Jeżeli pracujemy z osobami, które chociaż trochę lubimy, nasz żywot jest przyjemniejszy. Nieważne czy wyskoczymy na piwo, kręgle, bilard, gokarty, strzelnicę – cokolwiek, co pozwoli zespołowi się razem przyjemnie spędzić czas jest warte wspierania. To także fajny sposób, aby stwierdzić, kto z zespołu faktycznie podchodzi do budowania więzi na poważnie, a kto raczej traktuje to tylko jako pracę. Czy to złe? Nie – należy również jasno określać swoje oczekiwania, aby zespół i firma, dała nam być sobą i akceptowała nas takimi, jakimi jesteśmy. Jak twierdzi mój kolega, w pracy ludzie dzielą się na dwie grupy: tych, z którymi chętnie przejdzie się na piwo i resztę – i nie ma w tym nic złego – jesteśmy ludźmi i byłoby wręcz dziwne, gdyby wszyscy się kochali – choć warto się tolerować :).

Granie

Macie fajne biuro? Dzielicie wspólne pasje? Jednym z przykładów mogą być planszówki! Pewnie wiele osób w firmie ma fajne planszówki – skoordynujcie wydarzenie, pokażcie swoim dzieciakom, jak można miło, zabawnie i inteligentnie spędzać razem czas. 

Oczywiście tego typu wydarzeń może być całe mnóstwo, a innym świetnym przykładem, którego miałem okazję być świadkiem, niech będzie Retro Games Day. Zebraliśmy stare konsole i komputery (m.in. Pegasus, Nintendo64, Amiga, Commodore) i spędziliśmy cały dzień na graniu, organizując turnieje z nagrodami. Oczywiście w środku dnia wjechało jedzonko w postaci pizzy. Takie wydarzenia, jeśli są dobrze zorganizowane, budują więzi, integrują ludzi w firmie i stwarzają dobrą atmosferę, więc warto o nich pamiętać. 

Jedzenie i wieczorki filmowe

Wspomniałem wyżej o pizzy – nie jest to najzdrowszy sposób posilania się, ale to tylko przykład. Sama koncepcja jest genialna w swojej prostocie – warto organizować wspólne posiłki. Doskonały sposób integracji – który, jak już wyżej wspomniałem, może być też związany z jakimś innym wydarzeniem. 

https://www.instagram.com/p/B36TSHBHIKm/
https://www.instagram.com/p/BvQuKdTBw6d/

Przykładowo, regularnie organizujemy sobie w biurze wieczorki filmowe, gdzie na dużej ścianie w open space wyświetlany jest film z projektora, a wszyscy zajmują wygodne miejsce na pufach czy sofach. Zwykle jest to piątek wieczorem (po pracy), zamawiamy sobie jakieś fajne jedzonko. Inna sprawa, że później wychodzimy na piwko do lokalnych przybytków, aby luźno porozmawiać jak minęły ostatnie dni i miło zamknąć tydzień pracy. 

Warto też celebrować najmniejsze rzeczy. Czy to rocznica dołączenia do firmy, czy urodziny, czy po prostu koleżanka lub kolega z pracy lubi piec ciasta. To świetna okazja, aby spotkać się w kuchni na mały cheat-chat, który buduje atmosferę i poznać lepiej ludzi, z którymi razem pracujemy. 

Historia

Czasami trudno docenić gdzie się jest dzisiaj, zapominając jak długą i ciekawą drogę trzeba było przejść, aby dojść do tego miejsca. Dlatego posiadanie zapisu historii społeczności w formie graficznej (timeline), która zawiera najważniejsze wydarzenia w życiu firmy, pozwala nie tylko zjednoczyć zespół, który kształtuje organizację od wielu lat, ale też pokazać, jak wielki wysiłek został włożony w budowanie społeczności. Warto też istotne wydarzenia zwyczajnie upamiętniać, poprzez wideo, zdjęcia, a może czasami i chwalić się nimi np. na blogu. Po kilku latach są one świetnym spoiwem, dla osób, które były ich częścią. Tak buduje się wspólną pamięć i tożsamość.

https://www.instagram.com/p/BaEXYm6HM4O/

Biuro

Miejsce pracy bardzo dużo mówi o osobach, które je tworzą. Jeżeli każdy pokój ma jakieś elementy tematyczne (przykładowo w Selleo pokój Houston, ma model Apollo 11 z Lego, plakaty z misji SpaceX oraz Międzynarodową stację kosmiczną z Lego) – to istnieje spore prawdopodobieństwo, że macie do czynienia z miejscem, które ma duszę, a dla osób, które je tworzą nie jest obojętne jak ono wygląda. Fajnie jeśli w biurze wydzielone są strefy, np. relaksu/skupienia czy też rozrywki (pokój z konsolami, pokój z klockami Lego czy maszyna do gier arcade). Lodówka z napojami, prysznic (bo np. niektórzy docierają do biura na rowerze albo w połowie dnia robią sobie przerwę na squash’a) czy też wiele innych “perków” – wszystko co tworzy przyjemne miejsce nie tylko do pracy, ale po prostu do życia – tego powinniśmy szukać wokół siebie. 

https://www.instagram.com/p/Bp9LxL5B8tv/

Drugim nieodłącznym elementem “zdrowego” biura jest zadbanie o ergonomię miejsca pracy. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy, albowiem osoby, które korzystają z krzeseł, biurek, monitorów etc., spędzają przy nich znaczną część swojego życia. Dlatego nie można oszczędzać na tym aspekcie i należy wybierać możliwie najbardziej optymalne rozwiązania, takie jak ergonomiczne fotele, podnoszone biurka, aby czasem też móc postać przy komputerze, piłki do siedzenia etc.

Niektóre firmy oferują także dostęp do różnego rodzaju specjalistów – np. masażystów, fizjoterapeutów, trenerów personalnych. Z własnego podwórka przytoczę przykład rozwiązania, które polega na ćwiczeniach rozciągających (stretching) w ciągu dnia pracy, na matach pod okiem trenerów (aby nikt sobie krzywdy nie zrobił). Celem jest redukcja/unikanie skurczy związanych ze specyfiką pracy biurowej oraz poprawa samopoczucia.

No i ostatni element – otoczenie/lokalizacja. Nie chodzi tylko o tak trywialne rzeczy jak dużo roślin, aby zredukować nieprzyjemne zapachy, czy po prostu wprowadzić żywy element do biura. Chodzi także o otaczającą infrastrukturę, jak np. miejsca parkingowe, ale przede wszystkim okolicę, w której znajduję się biuro. Czy biuro zlokalizowane jest blisko miejsc, gdzie ludzie mogą wyjść razem na obiad? Czy okolica jest przyjemna do życia? I patrząc szerzej – czy miasto, w którym się znajduje biuro lub jego okolica, jest miejscem, w którym chciałoby się spędzać czas, także poza biurem (zakładając, że większość osób chce mieszkać umiarkowanie blisko biura, aby nie poświęcać przesadnie dużo czasu na dojazdy). 

Szymon Prus Nad Dachami www: naddachami.pl

Jak to stwierdzić, jeśli nie zna się okolicy? Użyć Google Maps i sprawdzić, co ciekawego znajduje się w pobliżu biura – jeżeli natomiast nie kojarzycie miasta, bo np. przenieśliście się z innego rejonu kraju – warto sprawdzić, w jaki sposób włodarze miasta i instytucje mu podległe zarządzają miastem, jaka jest jego infrastruktura, etc. Przykładowo, dla mojego rodzinnego miasta, powstała dedykowana strona – Kariera w górach, przygotowana właśnie w tym celu, aby przedstawić miasto i okolice jako miejsce do życia i pracy. Dla wielu osób, to jeden z najważniejszych aspektów przy wyborze firmy, z którą chcą podjąć współpracę. W innych lokalizacjach musieliby przemieszczać się i ponosić dodatkowe koszty związane z jakimiś funkcjonalnościami, które niektóre miasta oferują “w cenie” mieszkania w nich. Jest to taki dodatkowy perk. Przykładowo Bielsko-Biała i okolice mają najwięcej przygotowanych tras rowerowych w Polsce, w tym świetnie zorganizowanych tras zjazdowych Enduro Trails.

Sport

Jak firma może wspierać zdrowy styl życia? Najlepiej przez sport. Jasnym sygnałem, że organizacji na tym zależy może być np. wspieranie sportu – dla przykładu kolarstwo górskie na poziomie krajowym

A co takiego można zaoferować dla bardziej “regularnych” członków społeczności? Takie klasyki jak multisport, które wydają się absolutnym minimum. Samoorganizujące się grupy z trenerami np. grupa pływacka, crossfit, wyjazdy rowerowe czy też siłownia. 

Innym przykładem jest trener “na miejscu” – w biurze – który pomoże przez 15 minut dziennie rozciągnąć kręgosłup zmęczony długotrwałym siedzeniem. To tylko kilka przykładów, które świetnie wpływają na morale, budowanie więzi w zespole i zdrowsze w dosłownym tego słowa znaczenie funkcjonowanie społeczności.

Imprezy

Było już o imprezach dla zespołów – ale przecież organizacja to wiele zespołów. Ważne wydarzenia dla firmy, należy świętować w szerszym gronie – budować więzi międzyzespołowe. Dać się poznać innym. Wspólne wyjazdy, nawet kilkudniowe świadczą o jednym – Ci ludzie są w stanie spędzać ze sobą sporo wolnego czasu – bo po prostu się lubią. 

Kilka razy w roku, takie większe zgrupowanie, to też kolejne przypomnienie, jak zmienia się cała organizacja, ale także rodziny osób, które je tworzą. Uświadamia to, jak wiele osób jest zależnych od tego, co tworzymy.

Firma rośnie, a wraz z nimi rodziny i społeczność wokół niej. Takie imprezy dają chwilę oddechu, ale także uświadamiają, że jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za członków zespołu, ale również za wiele innych osób pośrednio powiązanych ze współpracownikami. Jednych to może przerazić, innych napawać dumą. Ważne, aby sobie zdawać z tego sprawę, że pracujemy przede wszystkim z ludźmi i dla ludzi.

Be Sociable, Share!