Kategorie
.net c# ciekawostki xna

XNA: Co na horyzoncie?

Wydawałoby się, że ostatnio temat XNA, nieco ucichł i nie pojawiają się jakieś kluczowe informacje związane z tym frameworkiem. Gdyby jednak podsumować co już wiadomo, na temat tego, co pojawi się w związku z kolejnymi wersjami, uzbierałoby się tego całkiem sporo.

Surface

Cieszy fakt, iż Microsoft wraz z wprowadzeniem kolejnych platform sprzętowych, planuje wprowadzić natywną obsługę XNA przez te urządzenia. Chodzi tutaj konkretnie, o już dostępny wąskiemu gronu odbiorców stół z technologią multi-touch Microsoft Surface. Obecnie Microsoft udostępnia już API pozwalające pisać aplikację na Surface, w tym z użyciem XNA, które można przetestować na swoim lokalnym sprzęcie. Użytkownik podobnie jak w przypadku tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne, widzi emulowane urządzenie.
Przykład prostej aplikacji w XNA uruchomionej na Surface.

Project Natal

Kolejnym dużo bardziej interesującym urządzeniem, które dołączy do gamy urządzeń wspierających XNA, będzie Project Natal, w którym rolę kontrolera pełnić będzie człowiek. Dwie kamery, analizować będą nasz ruch i przekładać go będą na trójwymiarowy model, który będzie mógł wchodzić w interakcje z aplikacją. Można powiedzieć, że dzięki tego typu rozwiązaniom, interfejsy naturalne wejdą w nową erę – przynajmniej pod warunkiem, że coś z tego co obiecuje Microsoft na swoich filmach zostanie spełnione.

Dla osób, które nie wiedzą o co chodzi, polecam te trzy prezentacje:


Windows Phone

W ciągu ostatnich dni, głośno było również o systemie na telefony komórkowe, Windows Phone. Tutaj również otwiera się nowy rynek, ponieważ jak dotąd z małych urządzeń, wsparcie dla XNA posiadał jedynie Zune, który jak wiadomo nie posiada funkcji telefonu, stąd pewnie też i jego popularność nie była największa. Windows Phone, ma uzupełnić lukę na rynku mobilnych urządzeń, którą pozostawił Microsoft, nie dając możliwości programowania w XNA na Windows Mobile. Teraz ma pojawić się taka możliwość. Początkowo, będą to tylko aplikacje 2D, ale uważam, że kwestią czasu będą również i te 3D.

Windows 7 Sensors*

Osoby, które śledzą mojego blip’a, Twitter’a czy też Buzz’a, widzieli już pewnie ten film:

W którym przedstawiono nowe funkcjonalności, które pojawiły się w Windows7. W skrócie chodzi o to, że teraz system potrafi odczytywać stany dowolnych sensorów. Na powyższym filmiku, przedstawiono akcelerometr wykorzystany do sterowania samochodem w przykładzie edukacyjnym pobranym z oficjalnej strony XNA. Nie trudno sobie jednak wyobrazić np. wykorzystanie sensora do pomiaru tętna i dynamicznego dostosowywania poziomu trudności gry, lub intensywności akcji na ekranie, odwrotnie proporcjonalnie do szybkości bicia serca użytkownika. To jeden z przykładów, ale obecnie WinApi Windowsa, podobno, ma umożliwić na współpracę z dowolnymi sensorami zewnętrznymi.

Kolejny przykład: multi-touch na Windows 7:

Zatem początek 2010, zapowiada bardzo ciekawe nowości, które być może za kilka lat będą standardem, mimo, że teraz wydają się odległą przyszłością. Mam nadzieje, że tak się stanie, bo to również dla osób, które skupiają się wokół tych technologii, dobry znak, że warto inwestować w nie swój czas i wysiłek.

Jeżeli interesuje Was to co piszę, a piszę dla Was zbyt rzadko, zapraszam do śledzenia mnie na ww. serwisach mikroblogowych, gdzie znacznie częściej znaleźć można jakieś krótkie notki, szczególnie na tematy XNA’owe.

Na zdjęciu do wpisu widać kamerkę Project Natal (źródło).

* Wolę określenie sensor, zamiast „czujnik” 🙂

Be Sociable, Share!

W odpowiedzi na “XNA: Co na horyzoncie?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.