Kategorie
.net c# poradniki xna

XNA: Czarne/białe meshe ze Skinned Model Processorem?

skinned-model-processorOkazuje się, że użycie skinned model processora stworzonego w samplu Microsoftu, może przysparzać pewne problemy. Jakie? W zależności od karty graficznej meshe, które nie posiadają tekstury (a np. mają kolor zlinkowany do modelu w programie do grafiki 3d), renderowane są na czarno lub biało. Mimo, iż w przypadku BasicEffecta wszystko wyświetla się prawidłowo.Nie wyglądało to za ciekawie, dlatego postanowiłem poszukać rozwiązań problemu. Gotowych rozwiązań problemu, które nie wymuszałyby modyfikacje modelu, nie udało mi się znaleźć, więc zapytałem na oficjalnym forum XNA.

W odpowiedzi, jeden z twórców XNA Shawn Hargreaves, polecił mi przeczytanie tego artykułu. W skrócie ujmując, są 2 możliwości rozwiązania tego problemu:

  1. napisanie własnego Shadera nie mniej skomplikowanego, co ten w BasicEffectcie, który uwzględnia pobieranie koloru z vertexa (a nie tylko textury)
  2. drugie rozwiązanie, które jest moim zdaniem zdecydowanie prostsze – oteksturowanie całego modelu, co w sumie w grach jest standardem, bo łatwo można uzyskać bardzo ciekawie wyglądający model + dodatkowo bump’em zwiększyć poziom szczegółowości modelu.

Wpis reprezentuje surfujący pies.

Be Sociable, Share!