Kategorie
asp.net moje strony poradniki projekty

Nowa strona: visual.wsi.edu.pl

Kolejna strona dołącza do listy realizacji, tym razem wykonana w ASP.NET.

Główna tematyka witryny, to nauka podstaw Visual Studio 2008 z wykorzystaniem języka C#.

Łączny czas obecnie zawartych prezentacji, wynosi około 100 minut, lecz nie ukrywam, że ta forma przekazywania wiedzy, wydaje mi się, szczególnie ostatnio stawać się coraz bardziej popularną, głównie ze względu na dużo większą dostępność łącz szerokopasmowych, które pozwalają na komfortowe odtwarzanie filmu, bez konieczności czekania, aż się zbufforuje.

Jako odtwarzacz, wykorzystałem open source’owy JW Player, który doskonale nadaje się do tego, ze względu na prostotę, dość dobrą dokumentację (w języku angielskim), oraz możliwość dodawania pluginów, modułów i skórek, z czego wiele gotowych jest dostępnych do pobrania, bez opłat. Do komercyjnych zastosowań wymagane jest wykupienie licencji.

ASP.NET – czy warto?

Może zanim odpowiem na pytanie czy warto, odpowiem czy przekonał mnie do siebie ten framework. Powiem krótko, dużo zalet, ale również sporo wad. Jedną z największych jest wydajność. Odradzam korzystanie z ASP.NET do tworzenia prostych stron, bowiem mija się to z celem i jest to moim zdaniem zbędne marnowanie zasobów serwera. Z zalet, wymienię jedną – IDE. Wersje Express Edition są dostępne do pobrania za darmo i świetnie nadają się do nauki. To niewątpliwie bardzo zachęca, do spróbowania i jest słusznym krokiem Microsoftu, który ma na celu przyciągnięcie jak największej liczby studentów.

Visual Studio, działa bardzo sprawnie i bardzo korzystny jest fakt zintegrowania, chyba wszystkich narzędzi do tworzenia witryny www (oprócz programu graficznego), w jednym miejscu. Mamy tutaj edytor WYSIWYG, czy też narzędzie do zarządzania bazą danych, a nawet tworzenie diagramów ERD.

InteliSense (podpowiadanie poleceń, zmiennych, nazw klas, parametrów funkcji i metod) i snippet’y (skróty poleceń), czy też edycja css’a to nie problem, bowiem te funkcjonalności również zostały zawarte w aplikacji.

Kwestie serwerowe, wymagają nowszych maszyn, aby działanie witryny było naprawdę przyzwoite, szczególnie, że już wymagania aplikacji takich jak np. MSSQL Server 2008 określają, czy nasz sprzęt się nadaje czy nie. Oczywiście w przypadku prawdziwych serwerów, nie ma z tym problemów, ale w naszym przypadku, do dyspozycji był naprawdę skromny sprzęt – jak widać, też się da, co prawda z wykorzystaniem starszych wersji MSSQL i Windows Server, ale jednak.

Zatem, odpowiadając na pytanie czy warto – każdy musi zdecydować sam, bilansując plusy i minusy tego rozwiązania i decydując się na nie, bądź też rezygnując. Dobrze jest je poznać, aby przekonać się czy ta filozofia tworzenia witryn, zaoferowana przez Microsoft, jest atrakcyjna dla danego programisty czy też nie.

Zachęcam do podzielenia się opiniami dotyczącymi witryny, w komentarzach do tego wpisu, a sama witryny dostępna jest pod adresem:

http://visual.wsi.edu.pl

Be Sociable, Share!

4 odpowiedzi na “Nowa strona: visual.wsi.edu.pl”

Witryna 1. klasa, tylko mało rozbudowana bo wszystkie podstrony różnią się tylko zawartośćifilmika… także troche mało jak na prawdziwą witryne… samo rozłożenie filmików też takie sobie…
Lektor mógłby troche lepiej mówić do mikrofonu, albo wynając profesjonalnego speakera ;).

Brakuje też na stronie samego opisu kodu jak strona zostałą stworzona itp.. takiego prostego samouczka od czego zacząć w formie pisanej z sreenami, bo same filmiki nie wystarczą…

Właśnie filmiki mają pokazywać „jak zacząć”.
Doszedłem do wniosku, że to najlepsza forma przekazywania wiedzy (na asp.net bardzo powszechnie wykorzystywana). Co do „lektora”, zdaje sobie sprawę, że nie mam jeszcze doświadczenia w tej kwestii oraz sprzęt którym dysponowałem, nie pozwala osiągać idealnych rezultatów, oraz, że nie jestem „dźwiękowcem”, ale z prezentacji na prezentację myślę, że będzie coraz lepiej.

Adres pod którym ma być witryna już chyba nie działa ale to pewnie wina WSIZ. Może można witrynę zobaczyć pod innym adresem?

Strona nie działa z przyczyn mi niezależnych. Postawiony jest oddzielny serwer na WSIZ, ale widocznie, został wyłączony.

Możliwość komentowania jest wyłączona.