niedziela, Luty 15th, 2009

Tworzenie wykresów na stronach internetowych z wykorzystaniem PHP i Flash i JavaScript

Nic nie przemawia tak dobrze do człowieka, jak wszelkiego rodzaju wykresy. Coraz częściej zachodzi potrzeba prezentacji zbioru informacji w postaci graficznej. Istnieje wiele gotowych rozwiązań pozwalających je tworzyć, ja wybrałem kilka najbardziej interesujących z którymi warto się zapoznać.

pChart

Klasa napisana w PHP, o ogromnych możliwościach konfiguracji, generowanego przez nią wykresu. Szybka, prosta, dobrze udokumentowana i posiadająca wiele przykładów jej zastosowania, udostępnionych przez twórców. Wymaga uruchomionego GD na serwerze.

http://pchart.sourceforge.net

Open Flash Chart

Wykres generowany za pomocą Flash’a, nie oferuje tak wielu możliwości, jeżeli chodzi o typy generowanych wykresów, ale konfiguracja jest również, wysoce dowolna.

Autorzy, jako główną zaletę tego rozwiązania, zachwalają możliwość pobierania informacji na podstawie których będzie generowany wykres, po załadowaniu strony do przeglądarki, zatem można generować różne wykresy dla różnych użytkowników. To zachęcające, ale nie będzie problemem, aby w konkurencyjnych rozwiązaniach osiągnąć podobny efekt.

http://teethgrinder.co.uk/open-flash-chart/

jQchart

Plugin dla jQuery. Rozwiązanie proste i szybkie, zalecane, gdy chcemy wygenerować skromne wykresy na witrynach, już wykorzystujących jQuery. Podstawową wadą, jest język jego dokumentacji, ale obrazkowe omówienie i przykłady kodu, powinny nie sprawiać problemów z jego implementacją.

http://jsgt.org/lib/jquery/plugin/jqchart/nightly/nightly.htm

Google Visualisation API

Dzięki temu kombajnowi, nie tylko można generować wykresy, ale również tworzyć wiele dodatkowych, bardzo interesujących rzeczy, takich jak mapy, sortowane tabele, a nawet bardzo proste schematy blokowe.

Jednym z jego elementów jest Google Chart API (http://code.google.com/intl/pl/apis/chart/), dzięki któremu można generować obrazy z wykresami, w dodatku w przydatku tego rozwiązania korzystamy z zasobów serwerowych Google, a nie własnych jak w przypadku poprzedników.

http://code.google.com/intl/pl/apis/visualization/

Be Sociable, Share!

Kategorie: jquery / narzędzia
Możesz śledzić komentarze do tego wpisu poprzez kanał RSS 2.0. Both comments and pings are currently closed.

7 komentarzy

Luty 15, 2009
BartekB

„Coraz częściej zachodzi potrzeba prezentacji zbioru informacji w postaci graficznej” – Dokładnie – np. Internetowe Systemy Ubezpieczeń 😀


Luty 16, 2009
Madziorski

A zapomniał o najważniejszym Libchart
http://naku.dohcrew.com/libchart/pages/introduction/


Luty 22, 2009
admin

Starałem się przedstawić te darmowe, oferujące najwięcej w danej technologi, Libchart wydaje się być biedny porównując do pChart’a, ale wydaje się ciekawą alternatywą jeżeli chodzi o proste wykresy i nieskomplikowane użytkowanie.

Dzięki za info.


Marzec 8, 2009
Kusiu

jeszcze jest „FLOT” gotowiec ktory bazuje na jQuery wystarczy tylko podac dane ewentualnie zdefiniowac wyglad i mamy gotowy interaktywny wykresik 🙂


Kwiecień 28, 2009
BartekB

To ja bym tutaj jeszcze zaproponował wbudowane komponenty FLEXowe 😉


Wrzesień 15, 2011

I will recommend not to wait until you earn enough money to buy all you need! You should take the mortgage loans or consolidation loans and feel yourself comfortable